מבוא
תרבות השפע בה אנו חיים, משפעת אותנו בכל טוב מצד אחד, אך מכניסה אותנו למתחים, בלבול וחוסר הבנה בסיסי במציאות בה אנו חיים. למשל: כולנו יודעים שעל מנת להיות רזה, יפה, בעל כושר גופני גבוה ובריא לאורך כל החיים, כל שעלינו לעשות הוא לשמור על תזונה מאוזנת, לעסוק בפעילות גופנית מספר פעמים בשבוע, להימנע מעישון, להמעיט בשתיית אלכוהול, לא לעבוד שעות רבות מדי ולישון היטב בלילה.

למרות שיש לנו את כל התנאים והידע לעמוד בכך, לא פעם אנו מוצאים את עצמנו פעורי פה לנוכח הפער הקיים בין מצבינו לבין המצב האידיאלי.

המהפכה התעשייתית הביאה ליום עבודה מקוצר, בעוד שכיום חזרנו למצב בו האנושות הייתה קודם לכן אבל בעידון מה. אפשר להגדיר זאת כעבדות מודרנית. עובדים שעות רבות מדי, מתאמצים להגדיל הכנסות, משתדלים לחסוך היכן שאפשר, מחפשים מבצעים, משווים מחירים, קוראים, מקשיבים, משוחחים על זה, מתחדשים תמיד, אבל תמיד מוצאים את עצמנו באותה הנקודה של בלבלול וחוסר אונים.

יסודות תורת כלכלת המשפחה, מסתבר, נטועים בכולנו. כולנו יודעים שאם נבזבז 1000 ש"ח פחות ממה שאנו משתכרים, נהיה רגועים, נינוחים, נעמוד ביעדים הכלכליים שלנו, נדאג לעתידנו, לעתיד ילדינו, נוכל לעמוד ולהתמודד עם משברים במהלך החיים ונהיה עשירים ומאושרים !!!

אך יחד עם זאת, תרבות השפע מבלבלת אותנו, עד כדי כך שאין אנו יודעים כלל מה אנו צריכים, מהי הכרחיות ומהם מותרות, למה הדשא של השכן ירוק יותר, והאם גם אני חייב מדשאה פרטית משלי?

ואז במקום לבזבז 1000 ש"ח פחות ממשכורתנו, אנו מבזבזים 1000 ש"ח יותר, שוקעים ביתרת חובה הולכת ותופחת, נאלצים להגדיל הלוואות, לצמצם בצרכים חיוניים (חינוך, בריאות, חיסכון לפנסיה וכיוב') ולהגדיל הוצאות מיותרות.

אנו נמצאים בין הפטיש לסדן. מצד אחד הקידמה מעמידה אותנו במקום בו איננו מסוגלים לחזור אחורנית לתקופה בה חיו בפשטות, כי רצונותינו וצרכינו הולכים ומתפתחים. מצד שני עלינו לנהל את חיינו הכלכליים בתבונה, עם כל המורכבות, ולהצליח למשוך בכל החוטים בכוונון עדין ומדויק.

תורת כלכלת המשפחה באה לעזרתנו בדיוק בנקודה הזאת. לכל משפחה סיפור חיים ייחודי לה, רצונות, צרכים, מאוויים, חלומות ומה עוד? מסתבר שהפיתרון להגשמת כל היעדים הכלכליים בחיים נמצא בתוכנו אנו, ולא בפרסומות העוטפות אותנו בצלילים, צבעים ושאר אשליות, המטעות אותנו ומתעתעות בנו. לכל משפחה יש לפחות פיתרון אחד להתווית הדרך הכלכלית בחיים, באופן שתצליח למשוך בכל החוטים בכוונון עדין ומדויק מבלי לפספס את הדברים החשובים ביותר בחיים ולהגשים יעדים בעתיד.