אחזקת רכב
סעיף אחזקת רכב, על כל מרכיביו, מהווה את סעיף ההוצאה השני בגודלו בכלכלת המשפחה, אחר סעיף הדיור. לעובדה זו השלכות עצומות ברבדים שונים בכלכלת המשפחה, שיש לתת עליהן את הדעת בעת קבלת החלטות. למשל: האם בכלל אפשר להחזיק את הרכב, האם לרכוש רכב חדש או משומש, האם לשדרג רכב, האם להחזיק יותר מרכב אחד במשפחה, שלשני בני הזוג אין אחזקת רכב ע"י מקום העבודה.

מטרת המחשבון היא להציג את כל הנתונים הנדרשים בכדי לסייע לנו לקבל החלטות חשובות אלו. המחשבון יציג את כל הנתונים בחתכים שונים לפי סעיפי ההוצאות השונות והתקופות השונות (כל התקופה מיום הקניה, ממוצע שנתי, ממוצע חודשי וממוצע ויומי), עד לחתך הדק ביותר: כמה עולה לנו 1 ק"מ של נסיעה.

ככלל, ככל שמחיר 1 ק"מ נסיעה זול יותר, שווה לנו יותר להחזיק ברכב, וככל שהוא יקר יותר, שווה לנו פחות להחזיק ברכב, וצריך לקבל החלטה האם להחליף לכלי רכב זול יותר, או האם למכור את הרכב ולהסתדר בדרכים אחרות.

כמובן, שיש לשאול שאלות נוספות כגון: מהו הצורך בזמינות מיידית של הרכב בהשוואה לאלטרנטיבות אחרות, האם הרכב משמש להסעת תינוקות וילדים קטנים או אנשים בעלי מוגבלויות שונות, האם הרכב במימון מלא שלנו (לעיתים ישנו מימון חלקי) והאם סעיף הוצאה זה מתיישב היטב בסל ההוצאות הכללי של המשפחה.