הלוואות
הלוואות הן חלק בלתי נפרד מחיינו. פעמים רבות במהלך חיינו נמצא את עצמנו עומדים בפני קבלת החלטה האם לקחת הלוואה, לצורך מה, איזו הלוואה לקחת, ממי לקחת את ההלוואה, מה סכום ההלוואה, למשך כמה זמן, באיזו ריבית ועוד שאלות רבות.
בעניין זה יש להבחין בין הלוואות שצריך לבין הלוואות שלא צריך, בין הלוואות ש"דוחפים" לנו בכח שכנוע עדין או אגרסיבי, בין הלוואות שעלולות לסבך אותנו ובין הלוואות המעוררות טעם לפגם.
ככלל, התפיסה הנכונה היא, שבנקים הם נותני שירות. נותני שירות הם אלו, הגובים דמי שירות עבור השירות אותו סיפקו תמורת מחיר סביר. בפועל, אנו שבויים בתפיסה שגויה, לפיה הבנקים מפרסמים רווחים רבעוניים בני מאות מליוני שקלים, גובים דמי שירות מופקעים, ובעניין הספיציפי של הלוואות: גובים ריביות גבוהות מדי, העלולות להשתנות בהתאם לשינויי מדד המחירים לצרכן וריבית הפריים.
עם כל זאת, אנו זקוקים למימון לצרכים שונים ומגוונים כגון: רכישת דירה, שיפוץ דירה, קניית מכונית וכיוב' ועלינו בכל זאת לקבל החלטה מה עושים. האם לדחות את הצורך שעלה לזמן מה, האם בכל זאת לקחת את ההלוואה, באילו תנאים ומהי המשמעות הכלכלית המשתמעת מלקיחת הלוואה זו כרגע ולעתיד לבוא.
הצעד הנכון ביותר הוא לפנות ליעוץ בכלכלת המשפחה, על מנת לנתח את הנתונים באופן מקצועי, ליצור איזון ואופטימיזציה בהוצאות הכוללות של המשפחה ולתכנן את מאזן המשפחה בראיה רב שנתית.
למחשבון הלוואות ומשכנתאות